Preskočiť navigáciu

Yoseikan ako súťažný šport

Yoseikan Kempo alebo športová forma Yoseikanu je ďalši rozmer Yoseikan budo, ktorý vyučuje techniky úderov a blokov rúk a nôh (všetky formy) hodov a fixacii. Rozvíja fyzickú silu, vytrvalosť, časovanie (pocity) a účinnosť v boji bez zbrane.

Techniky sú vybrané z výskumu od Hirra Mochizuki z karate (Shotokan a Wado ryu), z francúzskeho boxu a anglickeho boxu, zatiaľ čo hody a paky sú dedičstvom judo a ju-jutsu. Aj Mochizuki vyvinul v učení týchto techník koncepciu rázovéj vlny, čím sa zvyšuje sila záberov a techník.

V boji, Yoseikanista používa striedavo kickbox techniky,hody a techniky na zemi , v závislosti od situácie: typ útoku, vzdialenosť, veľkosť a štýl útočníka, načasovanie ... technicka vyspelosť.

."Boj s pomocou" (alebo Kyoei Randori) je forma boja založená na vzájomnej pomoci.Je to plynuly boj kde nechavate príležitosť aj tomu druhému (kontra na kontru), čo je spôsob, ako na niečo opýtať. Jeho odpoveď -  blokovanie zmenite na útok-, paku alebo hod. Táto forma boja bola vyvinutá Jigoro Kano v Judo, "vzájomna pomoc".

Ak sa chcete dostať bližšie ku skutočnému boju, môže sa Yoseikan budoka venovať súťažnej forme. To je pokúsiť sa vyhrať zápas. Ak sa chcete vyhnúť zraneniam je dôležite použivaťochranu(chranič rúk a nôh,prilbu,vestu- Yoseikan budo je predovšetkým metóda osobného rozvoja, ktoré stavia telo a ducha. Okrem toho sú v športovej forme zakázané nebezpečné techniky (napr. rany do kolená ).

Yoseikan kenjutsu je charakterizovaný prácou Kobudo zbraní (meč, bo, jo, nunchaku, Tonfa, sai, naguinata, Yari a tanto) a atrapy zbrani potiahnute tvrdenou penou (combo, tambo, tchobo). Pre kontrolu zaobchádzania s týmito zbraňami, ktoré sa veľkostou, tvarov a na rôzne účely,vzdialenosti, sa vyžaduje rozvíjať zručnosti,aby sme dokazali zvládať čeliť rôznym situáciám.
Yoseikan kenjutsu inšpirovaná tradíciou samuraja, ktorí sa mali prispôsobiťrôznym situáciám a je veľmi efektívnym spôsobom, a na rozdiel od Kenda, je možné, aby útok smeroval na všetky povrchy tela a použiť podľa vzdialenosti udery,kopy,hody,paky a držania . Výučba kenjutsu podporuje prispôsobivosť, pretože sa bojuje s rôznymi zbraňami: nôž proti meč, meč proti nunchaku , 2 krátke palice proti meči, atď.

Ak chcete vyskúšať techniky v boji,pužívame zbrane chránené pokrytou penou. Hoci hmotnosť peny zbraňou je menšia ako skutočné zbrane,vyhoda tejto formy boja je pracovať pri veľmi vysokých rýchlostiach bez nebezpečenstva zranení, čo zvyšuje reaktivitu (reflexy), prispôsobivosť, zmysel pre boj.





© yoseikan.sk - všetky práva vyhradené